Şirket Logosu

Sosyal Ağ

  Facebook Twitter


Trigger Point Terapi
Trigger Point Terapi

Kaslardan kaynaklanan myofasial ağrının varlığı ve önemini fark eden kişiler arasında Janet Travell tanı ve tedavide öncü olarak kabul edilir. Travell in ağrı konusundaki devrimsel kavramları, milyonlarca insanın ağrılarını dindirmiştir.Tetik nokta ağrıları oldukça yaygındır. Travell ve Simons, ağrı kliniklerinde yaptıkları araştırmada ağrıların % 93 ünde tetik noktaları bulmuş ve %85 inde tek neden olarak bunları görmüştür.

Tetik noktaların gözden kaçan bir özelliği de ağrıya neden olmadan yıllarca sessiz kalabilmeleridir. Sessiz tetik noktaların, yıllar içinde birikip ileri yaşlarda belirgin ağrılara yol açabildiklerini belirtmişlerdir.Sessiz tetik noktalar, sürekli kas gerilimine neden olarak gençlerde de kas bağlantı yerlerinde kronik ağrılara yol açabilmektedirler. Bastı- rıldıklarında çok ağrılı olabilen bu sessiz noktalar en ufak gerilme ve zorlanmayla bile aktive olabilirler.Pek çok insan, tetik noktalar ile akupressure noktalarının aynı şeyler olduğunu düşünür. Akupressure noktaları, vücudun varsayılan enerji yollarındaki meridyenler üzerindeki enerji konsantrasyon veya blokaj noktalarıdır. Tetik noktalar ise gösterilebilen fiziksel bir olaydır. Tetik noktaların varlığının en pratik kanıtı, onları parmaklarla hissetmektir. Aktif ve sessiz tetik noktalar baskıya ağrıyla yanıt verir.Eğer tetik noktalar yüzeye yakınsa hassas parmaklar, onu etraftaki dokudan daha sıcak olarak hisseder. Metabolik faaliyet artışına bağlı bu ısı farkı ölçülebilir.

Tetik noktalar, kasları kısa ve sert hale getirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve diğer kaslarda da spazmlara neden olabilirler. Gerilme ve kasılma tetik noktaları rahatsız ederek ağrıyı arttırır ve bu kişide hareket etmeye karşı isteksizlik oluşturur. Boynunuz ağrıyorsa boynunuzu çeviremezsiniz, omzunuz ağrıyorsa kolunuzu kaldıramazsınız. Bu vücudun oluşturduğu koruyucu doğal bir yanıttır. Ancak bu olay başka kasların yükü devralmasına yol açar. Sonuç olarak yardımcı kaslara daha önce yapmaya alışık olmadığı işten dolayı aşırı yük biner ve kısa sürede o kaslarda da tetik noktalar oluşup tüm kol ve bacak veya vücudun yarısı olaya karışır.

Tetik nokta ana hatları :

Tetik noktalar genellikle ağrının duyulduğu yerde bulunmaz. Yanlış yere yapılan masaj kendinizi iyi hissettirebilir ama ağrınızı geçirmek için bir yarar sağlamaz.Birçok farklı kasın tamamen aynı noktaya ağrı göndermesi mümkündür. Ağrı bunlardan sadece birinden gelebilir veya hepsinin biraz katkısı olabilir. Tetik nokta uygulaması sırasında oluşan ağrının yararlı etkileri vardır. Ağrının oluşturduğu elektriksel aktivite tedavi edici olup tetik noktaların sürekliliğini sağlayan nörolojik geri beslemeyi bozar.

Terapi sırasında oluşan ağrının bir diğer olumlu etkisi, ağrı kesici hormonlar olan endorfinlerin bölgeye akımına neden olmasıdır. Tetik noktaların tedavi edilmesine rağmen çok kısa sürede ağrılar geri geliyorsa kaslarda tetik noktaların gelişip sürmesine yatkınlık oluşturan bir sağlık sorunu akla gelmelidir. B ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir veya potasyum eksiklikleri bu açıdan önem taşımaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar, tiroid yetersizliği ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi faktörler tetik noktaları etkinleştirebilir. Hasta veya fonksiyon bozukluğu olan iç organlar, kaslardaki tetik noktalardan kurtulmanızı güçleştirebilir. Özenle yapılmış bir fizik muayene ve tetik noktalara yönelik olarak yapılan bir değerlendirmeden sonra, etkin bir fizik ve medikal tedaviyle birleştirilmiş tetik nokta uygulamsı, yıllardır süren ağrılardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.
Trigger Point Terapi başlıklı konumuz: 2013-04-13 Tarihinde Güncellenmiştir.

Trigger Point Terapi

Duyurular / Haberler

  Sağlınıza ve paranıza göz diken dolandırıcılara dikkat...

  SAğLıNıZA VE PARANıZA GöZ DIKEN DOLANDıRıCıLARA DIKKAT...
  Değerli ziyaretçilerim sizleri bilgilendirmek en temel vazifemdir.Fizyoterapistler 4 senelik meşaketli bir eğitimin ardından üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerinin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun ourlar.12 senelik mesleki tecrübem bana

  Kayropraksiyi kimler uygular?

  KAYROPRAKSIYI KIMLER UYGULAR?
  Sitemi ziyaret eden degerli hastalarımı ve meslektaşlarımı bilgilendirmek öncelikli görevimdir.Son günlerde görsel medya ve internet ortamında sıkça duymuş olduğumuz manuel terapi kelimesi ve bu kelimenin ne anlama geldiği ve manuel terapi uygulama yetkinliği ko

  Kayropaksiyi kimler uygular?

  KAYROPAKSIYI KIMLER UYGULAR?
  Sitemi ziyaret eden degerli hastalarımı ve meslektaşlarımı bilgilendirmek öncelikli görevimdir.Son günlerde görsel medya ve internet ortamında sıkça duymuş olduğumuz manuel terapi kelimesi ve bu kelimenin ne anlama geldiği ve manuel terapi uygulama yetkinliği ko
Tümü
Web Tasarım ~ Ajans ulus Tarafından gerçekleştirilmiştir.